2019

Årets hund 2019

C klassen

  1. Klaus Svelmøe
  2. Ingen

B klassen

  1. Sture Hansen
  2. Doris Larsen

Næsepokal: Doris Larsen

A klassen

  1. Marianne Madsen
  2. Charlotte Matusiak

Lokalkonkurrence 2. og 3. november

Familiehunde

  1. Inga Rahbek/Nanok 85,3 point
  2. Dorte Sams/Jytte 80,4 point
  3. Lykke Nielsen/Selma 79 point
  4. Randi Enslev/Milla 42 point

C klassen

  1. Klaus Svelmøe/Zille 147 point

B klassen

  1. Doris Larsen/Sasja 191,9 point
  2. Sture Hansen/Zimba 188,8 point
  3. Frede Hansen/Coda 185,05 point
  4. Hanne Hansen/Beauty 172,45 point
  5. Lillian Nielsen/Smilla 167,30 point
  6. Anette Gregersen/Smilla 162,05 point
  7. Martin Larsen/Abbie 124,65 point

A klassen

  1. Marianne Madsen/Unni 242,95 point
  2. Jens Møller Madsen/Daffy 210,85 point
  3. Charlotte Matusiak/Yatzy 206,10 point

Eliteturneringen 12. oktober

Thorvald Larsen/Rollo 236,05 point

Fynsmesterskabet 6. oktober

E klassen

Thorvald Larsen/Rollo 350,30 point (2. plads på dagen) (3. plads på Fyn)

DM 21. og 22. september

B klassen

Doris Larsen/Sasja 168,30 point (13. plads)

C klassen

Klaus Svelmøe/Zille 97,90 point (36. plads)

E klassen

Thorvald Larsen/Rollo 333,55 point (9. plads)

Svendborg 8. september

A klassen

Marianne Madsen/Unni 180,85 point (Marianne er udtaget til DM)

Charlotte Matusiak 176,50 point

B klassen

Doris Larsen/Sasja 172,95 point (Doris er udtaget til DM)

Sture Hansen/Zimba 163,35 point

Anette Gregersen/Smilla 113,60 point

Hanne Hansen/Beauty 104,50 point

Steen Gregersen/Stoffer 85,80 point

C klassen

Klaus Svelmøe/Zille 137,95 point (Klaus er udtaget til DM)

Svendborg 7. september

Thorvald Larsen/Rollo 356,75 point (2. plads) (Thorvald er udtaget til DM)

Langeland 1. september

A klassen

Charlotte Matusiak/Yatzy 198,90 point

B klassen

Doris Larsen/Sasja 182,40 point (3. plads)

Sture Hansen/Zimba 171,00 point

C klassen

Klaus Svelmøe/Zille 135,25 point (1. plads)

Kerteminde 25. august

E klassen

Thorvald Larsen/Rollo 270,80 point

B klassen

Sture Hansen/Zimba 191,60 point (1. plads)

Doris Larsen/Sasja 181,20 point (3. plads)

Hanne Hansen/Beauty 142,30 point

Anette Gregersen/Smilla 104,15 point

 

Odense 24. august

C klassen

Klaus Svelmøe/Zille 104,50 point

A klassen

Marianne Madsen/Unni 141,75 point

 

Elite turneringen 17. august

Thorvald Larsen/Rollo 358,60 point

Kerteminde 14. august

C klassen

Klaus Svelmøe/Zille 148,60 point (1. plads)

Odense 11. august

C klassen

Klaus Svelmøe/Zille 129,30 point

 

B klassen

Doris Larsen/Sasja 168,05 point (2. plads)

Sture Hansen/Zimba 149,20

Hanne Hansen/Beauty 135,85 point

Landskonkurrence Vejle 14. juni

B Klassen

Doris Larsen/Sasja 169,75 point

Lokalkonkurrence 1. og 2. juni

C klassen

  1. Mads Abbednæs/Buster 128,60 point (Mads er nu B hund fra 2020)
  2. Klaus Svelmøe/Zille 121,25 point (Klaus er nu B hund fra 2020)

B klassen

  1. Sture Hansen/Zimba 193,90 point
  2. Frede Hansen/Coda 168,25 point
  3. Anette Gregersen/Smilla 162,55 point (Anette er nu A hund fra 2020)
  4. Hanne Hansen/Beauty 155,15 point
  5. Steen Gregersen/Stoffer 138,15 point
  6. Martin Larsen/Abbie 93,40 point

A klassen

  1. Charlotte Matusiak/yatzy 259,60 point
  2. Jens Madsen/Daffy 222,75 point
  3. Marianne Madsen/Unni 204,35 point

Nordfyn 18. maj

B klassen

Anette Gregersen/Smilla 99,70 point

Steen Gregersen/Stoffer 83,90 point

Svendborg 12. maj

E klassen

Thorvald Larsen/Rollo 363,85 point (2. plads)

Langeskov 5. maj

C klassen

Klaus Svelmøe/Zille 106,25 point (2. plads)

Mads Abbednæs/Buster 103,05 point

B klassen

Sture Hansen/Zimba 160,80 point (3. plads)

Doris Larsen/Sasja 152,05 point

Hanne Hansen/Beauty 139,25 point

Svendborg 28. april

A klassen

Marianne Madsen/Unni 228,40 (3. plads)

E turneringen 27. april

Thorvald Larsen/Rollo 235,40 point

Nordfyn 19. april

E klassen

Thorvald Larsen/Rollo 388,05 point (1. plads)

Nordfyn 18. april

B klassen

Doris Larsen/Sasja 170,50 point

Sture Hansen/Zimba 169,25 point (Sture er nu A hund fra 2020)

A klassen

Marianne Madsen/Unni 224,10 point (3. plads)

Charlotte Matusiak/Yatzy 158,80 point

Hvalpeprøve 16. april

  1. Lasse Bavngaard Hansen 65 Point
  2. Frank Bjerg Nielsen 57 Point
  3. Nynne Mikkelsen 56 Point
  4. Randi Enslev 55.5 Point
  5. Carsten Nielsen 54 Point

Svendborg 14. april

B klassen

Doris Larsen/Sasja 187,60 point (2. plads) (Doris er nu A hund fra 2020)

Sture Hansen/Zimba 136,70 point

Steen Gregersen/Stoffer 133,15 point

Anette Gregersen/Smilla 126,05 point

Hanne Hansen/Beauty 126 point

Odense 7. april

A klassen

Charlotte Matusiak/Yatzy 201,85 point

Marianne Madsen/Unni 175,00

Klaus Hansen/Kenzo 157,25

Kerteminde 31. marts

C klassen

Klaus Svelmøe/Zille 126 point (1. plads)

Mads Abbednæs/Buster 119,50 point (3. plads)

A klassen

Marianne Madsen/Unni 283,80 point (1. plads)

Charlotte Matusiak/Yatzy 255,80 point (3. plads)

Klaus Hansen/Kenzo 253,60 point

Kerteminde 17. marts

B klassen

Doris Larsen/Sasja 180 point (2. plads)

Anette Gregersen/Smilla 176 point

Sture Hansen/Zimba 166,45 point

Frede Hansen/Coda 147,85 point

Hanne Hansen/Beauty 139,95 point

Steen Gregersen/Stoffer 82,60 point

E klassen

Thorvald Larsen/Rollo  369,40 point (3. plads)

Ringe 10. marts

Sture Hansen/Zimba 149,35 point

Elite turneringen Horsens 3. marts

Thorvald Larsen/Rollo 364,35 point (3. plads)