2011

Årets hund m.m. efterår 2011

E klassen

Doris Larsen/Jessie (1132,35 point ud af 1200 point)

Sture Hansen/Nefer (1028,90 point ud af 1200 point)

 

A klassen

Marianne Petersen/Vishnu 774,48 point ud af 900 point)

Inga Sørensen/Kia 678,84 point ud af 900 point)

 

B klassen

Thorvald Larsen/Rollo (542,46 point ud af 600 point)

Frede Hansen/Zafiq (462,18 point ud af 600 point)

 

C klassen

Else Larsen/Laura (426,51 point ud af 450 point)

Helle Hassing/Jack (423,24 point ud af 450 point)

 

Næsepokal i B klassen

Thorvald Larsen/Rollo

 

Bedste placering ved DM 2011

Doris Larsen/Jessie 7. plads

 

 

Lokalkonkurrence 5. og 6. november

E klassen

Doris Larsen/Jessie 353,70 point

Lillian Nielsen/Sidse 335,25 point

Sture Hansen/Nefer 331,60 point

 

A klassen

Marianne Petersen/Vishnu 241,65 point

Inga Sørensen/Kia 232,00 point

Jens Madsen/Bubber 207,80 point

Erik Trolle/Lonnie 144,40 point

 

B klassen

Thorvald Larsen/Rollo 176,10 point

Frede Hansen/Zafiq 171,90 point

Carsten Madsen/Hollie 150,35 point

Charlotte Matusiak/Charlie 122,95 point

Susanne Kaas/Dixie 80,20 point

 

C klassen

Helle Hassing/Jack 146,25 point

Tanja Larsen/Tyson 144,60 point

Else Larsen/Laura 139,00 point

Else Carlsen/Bibi 126,35 point

Jan Eskelund/Walter 117,25 point

 

D klassen

Kenneth Kragelund/Donna 98,95 point

Kirsten Torp/Barco 72,00 point

 

Hvalpe

Leif Olesen 51,00 point

Rikke Madsen 41,00 point

Lene Carlson 34,00 point

 

 

Fynsmesterskabet 29/30. oktober

E klassen

Doris Larsen/Jessie 389,75 point (1. plads) Fynsmester

Sture Hansen/Nefer 361,50 point (2. plads)

Lillian Nielsen/Sidse 269,45 point

 

A klassen

Marianne Petersen/Vishnu 269,35 point (3. plads)

Inga Sørensen/Kia 228,95 point

Hans Lund/Fie 221,00 point

 

B klassen

Thorvald Larsen/Rollo 167,50 point

Charlotte Matusiak/Charlie 153,65 point

 

C klassen

Else Larsen/Laura 147,90 point (2. plads)

Helle Hassing/Jack 137,55 point

Tanja Larsen/Tyson 101,30 point

 

Kerteminde vandt samtidig Fynsmesterskabet for hold i C og E klassen

 

 

Afslutning på eliteturneringen 2011

Doris Larsen/Jessie 325,05 point

Samlet placering: 4. plads

 

Kredskonkurrence Svendborg 2. oktober

 

C klassen

Helle Hassing/Jack 116,5 point

Else Dyhr Larsen/Laura 92,45 point

 

DM 2011

E klassen

Doris Larsen/Jessie 321,55 point

 

A klassen

Marianne Petersen/Vishnu 208,25 point

 

B klassen

Thorvald Larsen/Rollo 157,80 point

 

C klassen

Helle Hassing/Jack 109,30 point

 

Udtaget til DM

E klassen

Doris Larsen og Jessie

 

A klassen

Marianne Petersen og Vishnu

 

B klassen

Thorvald Larsen og Rollo

 

C klassen

Helle Hassing og Jack

 

DM udtagelse Langeskov 4. september

A klassen

Marianne Petersen/Vishnu 253,6 point (1. plads)

Erik Trolle/Lonnie 111,2 point

 

B klassen

Thorvald Larsen/Rollo 180 point ( 2. plads)

 

C klassen

Tanja Larsen/Tyson 143,45 point (2. plads)

Lars Kromann Andersen/Molly 129,9 point

Else Dyhr Larsen/Laura 128 point

Helle Hassing/Jack 126,45 point

 

DM udtagelse Langeskov 3. september

E klassen

Sture Hansen/Nefer 328,55 point (2. plads)

Lillian Nielsen/Sidse 295,9 point

 

Eliteturneringen 28. august

Doris Larsen/Jessie 376,70 point (2. plads)

 

Landsdækkende C-dag Østfyn d. 28. august

C klassen

Helle Hassing/Jack 129,75 point

Lars K. Andersen/Molly 102,90 point

Tanja Larsen/Tyson 88,40 point

 

Kredskonkurrence Langeland 21. august

A klassen

Marianne Petersen/Vishnu 234,90 point (3. plads)

 

C klassen

Helle Hassing/Jack 131,25 point

Tanja Larsen/Tyson 124,90 point

Lars K. Andersen/Molly 123,95 point

 

Landsdækkende Vejen 14. august

B klassen

Thorvald Larsen/Rollo 182 point

 

Landsdækkende Toftlund 7. august

A klassen

Bente Skovgaard/Freja 190,90 point

Marianne Petersen/Vishnu 158,55 point

Hans Lund/Fie 144,50 point

Jens Madsen/Bubber 116,30 point

 

Lokalkonkurrence 4. og 5 juni

E klassen

Lillian Nielsen/Sidse 352,60 point

Sture Hansen/Nefer 294,85 point

 

A klassen

Hans Lund/Fie 249,25 point

Marianne Petersen/Vishnu 246,80 point

Bente Skovgaard/Freja 235,15 point

Inga Sørensen/Kia 227,90 point

Erik Trolle/Lonnie 225,30 point

Jens Madsen/Bubber 211,05 point

 

B klassen

Carsten Madsen/Hollie 130,50 point

Frede Hansen/Zafiq 128,30 point

Charlotte Matusiak/Charlie 122,55 point

Susanne Kaas/Dixie 90,40 point

 

C klassen

Else Larsen/Laura 139,60 point

Lars K. Andersen/Molly 134,75 point

Tanja Larsen/Tyson 118,95 point

Helle Hassing/Jack 112,50 point

Jan Eskelund/Walter 105,75 point

 

D klassen

Morten Boros/Charlie 27,75 point

Kenneth Kragelund/Donna 27,25 point

 

Landsdækkende Brenderup 4. juni

B klassen

Thorvald Larsen/Rollo 177,20 point (2. plads)

 

Landsdækkende Nordfyn 29. maj

B klassen

Frede Hansen/Zafiq Nanoq 118,85 point

 

C klassen

Lars Kromann Andersen/Molly 126,00 point (3. plads)

Tanja Larsen/Tyson 122,70 point

Else Larsen/Laura 85,50 point

Landsdækkende Langeskov 15. maj

B klassen

Thorvald Larsen/Rollo 148,50 point

Frede Hansen/Zafiq Nanoq 146,50 point

 

C klassen

Tanja Larsen/Tyson 131,85 point

Lars Kromann Andersen/Molly 128,05 point

Helle Hassing/Jack 119,25 point

 

Landsdækkende Fredericia 15. maj

A klassen

Marianne Petersen/Vishnu 233,15 point

 

Kreds Svendborg 8. maj

A klassen

Marianne Petersen/Vishnu 212,15 point

Jens Møller Madsen/Bubber 107,90 point

 

C klassen

Helle Hassing/Jack 119,70 point (2. plads)

Else Carlsen/Bibi101,20 point

 

Landsdækkende Kerteminde 1. maj

A klassen

Marianne Petersen/Vishnu 225,75 point

Inga Marie Sørensen/Kia 217,90 point

Erik Trolle/Lonnie 196,60 point

Hans Lund/Fie 188,50 point

Bente Skovgaard/Freja 187,75 point

Jens Møller Madsen/Bubber 183,40 point

 

B klassen

Thorvald Larsen/Rollo 184,35 point (3. plads)

Carsten Madsen/ Holly 171,95 point

Frede Hansen/Zafiq Nanoq 161,05 point

Charlotte Matusiak/Charlie 119,90 point

 

Landsdækkende Nordfyn 21. & 22. april

E klassen

Doris Larsen/Jessie 388,90 point (1. plads)

Lillian Nielsen/Sidse 350,95 point

Sture Hansen/Nefer 318,65 point

 

A klassen

Hans Lund/Fie 164,35 point

Jens Madsen/Bubber 141,50 point

 

B klassen

Frede Hansen/Zafiq 142,50 point

Charlotte Matusiak/Charlie 90,10 point

 

C klassen

Helle Hassing/Jack 96,30 point

Tanja Larsen/Tyson 70,75 point

 

Kreds Østfyn d. 17. april

C klassen

Helle Hassing/Jack 139,24 point (1. plads)

Lars K. Andersen/Molly 101,65 point

Else Carlsen/Bibi 97,25 point

Tanja Larsen/Tyson 78,00 point

Else Dyhr Larsen/Laura 51,50 point

 

 

Kreds Vestfyn d. 17. april

E klassen

Sture Hansen/Nefer 274,30 point

Lillian Nielsen/Sidse 265,05 point

 

 

E turnering 10. april

 

Doris Larsen/Jessie 343,25 point (2. plads)

 

Kreds Svendborg d. 10. april

E klassen

Sture Hansen/Nefer 260,40 point

Lillian Nielsen/Sidse 239,60 point

 

B klassen

Frede Hansen/Zafiq 143,80 point

Charlotte Matusiak/Charlie 115,75 point

 

Kreds Odense 3. april

E klassen

Doris Larsen/Jessie 367,8 point (2. plads)

Lillian Nielsen/Sidse 313,8 point

Sture Hansen/Nefer 281,75 point

 

A klassen

Marianne Petersen/Vishnu 263,50 point (1. plads)

 

B klassen

Frede Hansen/Zafiq 132,20 point

Carsten Madsen/Holly 114,80 point

Charlotte Matusiak/Charlie 72,65 point

 

C klassen

Lars K. Andersen/Molly 101point (2. plads)

Helle Hassing/Jack 92,25 point (3. plads)

Else Dyhr Larsen/Laura 75,15 point

 

Landsdækkende Vejle d. 20. marts

E klassen

Sture Hansen/Nefer 230,40 point

Lillian Nielsen/Sidse 222,25 point

 

A klassen

Marianne Petersen/Vishnu 237 point

Jens Madsen/Bubber 156,75 point

 

Landsdækkende Kerteminde 27. marts

E klassen

Doris Larsen/Jessie 363 point (1. plads)

Sture Hansen/Nefer 345,80 point

Lillian Nielsen/Sidse 317 point

 

C klassen

Tanja Larsen/Tyson124,7 point (1. plads)

Else Dyhr Larsen/Laura 118,30 point (2. plads)

Helle Hassing/Jack 112,65 point

Else Carlsen/Bibi 110,45 point

Lars K. Andersen/Molly 108,60 point

 

Landsdækkende Vejle d. 20. marts

E klassen

Sture Hansen/Nefer 230,40 point

Lillian Nielsen/Sidse 222,25 point

 

A klassen

Marianne Petersen/Vishnu 237 point

Jens Madsen/Bubber 156,75 point

 

1. runde af eliteturneringen

Doris Larsen/Jessie 309 point

 

Ringe d. 13. marts

B klassen

Frede Hansen/zafiq 124,75 point

 

C klassen

Else Larsen/Laura 138,25 point (1. plads)

Helle Hassing/Jack 99,5 point

Lars Andersen/Molly 91 point

 

Venskabskonkurrence Nordfyn 6. marts

 

B klassen

Charlotte Matusiak/Charlie 140,25 point

Carsten Madsen/Holly 133,85 point

Frede Hansen/Zafiq 120,50 point

 

C klassen

Lars K. Andersen/Molly 114,65 point (3. plads)

Tanja Larsen/Tyson 88,55 point

Helle Hassing/Jack 79,15 point

Else Carlsen/Bibi 59,80 point