2014

Årets hund m.m. 2014

C klassen

  1. Sanne L. Merrild/Berta
  2. Jimmi M. Nielsen/Loui

B klassen

  1. Klaus Hansen/Kenzo
  2. Carsten Kristensen/Siggi

Næsepokalen gik til Carsten Kristensen

A klassen

  1. Ingen
  2. Ingen

E klassen

  1. Doris Larsen/Jesssie
  2. Lillian Nielsen/Sidse

Bedste placering ved DM var Doris Larsen med en 5. plads.

 

Hvalpeprøve 15. november

  1. Susanne Gammelgaard/Freja 87,6 point
  2. Anni Larsen/Mickey 80 point
  3. Anette Gregersen/Smilla 76,6 point
  4. Søren Østergaard Jensen/Ricko 76 point
  5. Paul Jensen/Vida 73 point
  6. Kirsten Østergaard/Donna 73 point
  7. Per Bøgelund/Nala 72 point
  8. Mette Dyhr Larsen/Asti 66 point
  9. Toni Matzen/Helga 62,2 point

Lokalkonkurrence og hvalpe/kursist prøve 9. november

Kursister/hvalpe

  1. Marianne Sabro/Nugga 87 point
  2. Tommy Johansen/Tikki 82 point
  3. Jan Tronegård Madsen/Klumme 63,5 point
  4. Torben Muldager/Max 57 point

D klassen

Helle Iversen/Knop 74,9 point (Helle er nu C hund)

C klassen

  1. Sanne Merrild/Berta 143,7 point
  2. Jimmi Nielsen/Loui 133,35 point
  3. Marianne Werner/Rufus 121,4 point

B klassen

  1. Klaus Hansen/Kenzo 176,2 point
  2. Carsten Kristensen/Siggi 168,4 point
  3. Helle Hassing/Jack 147,9 point
  4. Martin Larsen/Abbie 146,4 point
  5. Jens Madsen/Daffy 144,8 point
  6. Else Larsen/Laura 117,8 point

Lokal konkurrence 8. november

E klassen

  1. Doris Larsen/Jessie 369,05 point
  2. Inga Sørensen/Kia 360,7 point
  3. Marianne Madsen/Vishnu 354,85 point
  4. Lillian Nielsen/Sidse 348,65 point
  5. Sture Hansen/Nefer 328,1 point
  6. Thorvald Larsen/Rollo 313,9 point

Fynsmesterskabet d. 25. og 26. november

E klassen

KCH vandt ligeledes holdmesterskabet i E klassen

Doris Larsen/Jessie 398,85 point (1. plads og Fynsmester)

Thorvald Larsen/Rollo 317,55 point

Lillian Nielsen/Sidse 273,7 point

Inga Sørensen/Kia 263,3 point

Sture Hansen/Nefer 253,3 point

B klassen

Carsten Kristensen/Siggi 129,3 point

Klaus Hansen/Kenzo 125,75 point

Jens Madsen/Daffy 87,9 point

C klassen

Jimmi M. Nielsen/Loui 143 point (3. plads)

Sanne L. Merrild/Berta 141,25 point

Marianne Werner/Rufus 101,25 point

 

E-turneringen 4. oktober 

Doris Larsen/Jessie 332,55 (2. plads) – Samlet vinder af E-turneringen

Thorvald Larsen/Rollo 211,60 point

 

Danmarksmesterskabet 19.-20. september i Dronninglund

E klassen

Doris Larsen/Jessie 354,15 point (5. plads)

 

C klassen

Jimmi M. Nielsen/Loui 132,3 point (17 plads)

Sanne Merrild/Berta 106,9 point (34. plads)

 

E turneringen d. 14. september

Doris Larsen/Jessie 376,2 (1. plads)

Thorvald Larsen 326,6 point

 

Udtagelse til DM Langeskov 6. og 7. september

E klassen

Lillian Nielsen/Sidse 386,4 point (1. plads) (udtaget til DM, men har meldt afbud)

Doris Larsen/Jessie 356,75 point (3. plads) (udtaget til DM)

Thor84,5 pointvald Larsen/Rollo 348,2 point

Sture Hansen/Nefer 343,55 point

Inga Sørensen/Kia 317,15 point

 

A klassen

Frede Hansen/Zafiq 218,75 point

 

B Klassen

Klaus Hansen/Kenzo 171 point

Jens Madsen/Daffy 138,45 point

Charlotte Matusiak/Charlie 132,8 point

Carsten Kristensen/Siggi 131,65 point

 

C klassen

Jimmi Mørup/Loui 123,15 point (udtaget til DM)

Sanne Liest Merrild/Berta 112,50 point (udtaget til DM)

Marianne Werner/Rufus 84,5 point

 

Fyns træningskonkurrence Langeland d. 31. august

C klassen

Jimmi Mørup/Loui 143,5 point (1. plads)

Marianne Werner/Rufus 116,75 point

B klassen

Jens Madsen/Daffy 88.2 point

A klassen

Frede Hansen/Zafiq 170,6 point

 

E turneringen Nordfyn 30. august

Doris Larsen/Jessie 376,6 point (1. plads)

Thorvald Larsen/Rollo 301,8 point

 

Landsdækkende B og E konkurrence Kerteminde 24. august

E klassen

Lillian Nielsen/Sidse 350,85 point

Doris Larsen/Jessie 349,70 point

Thorvald Larsen/Rollo 348,85 point

Sture Hansen/Nefer 300,15 point

Inga Sørensen/Kia 287,85 point

B klassen

Klaus Hansen/Kenzo 180 point (3. plads)

Charlotte Matusiak/Charlie 119,10 point

Jens Madsen/Daffy 100,25 point

 

 

C formiddag Østfyn 24. august

Sanne Merrild/Berta 149 point (1. plads)

Jimmi Mørup/Loui 146 point (3. plads)

Marianne Werner/Rufus 108,15 point

 

Hvalpe prøve 14. juni

Tine Boesen/Hector 85,1 point

Marianne Jensen/Charlie 82,6 point

 

Lokal konkurrence 1. juni

 

D klassen

Jimmi Mørup, 140 point

Marianne Werner, 139 point

Tina Jensen, 103,75 point

 

C klassen

Sanne Merrild, 150 point

 

B klassen

Klaus Hansen, 165,40 point

Charlotte Matusiak, 143,55 point

Martin Larsen, 136 point

 

Landskonkurrence Nordfyn 25. maj

B klassen

Carsten Kristensen/Siggi 119,45 point

Jens Madsen/Daffy 107,95 point

Charlotte Matusiak/Charlie 104,50 point

 

C klassen

Sanne L. Merrild/Berta 127,6 point

 

Landskonkurrence Toftlund d. 11. maj

E klassen

Thorvald Larsen/Rollo 331,55 point

Doris Larsen/Jessie 282,4 point

 

Landskonkurrence Langeskov d. 11. maj

B klassen

Jens Madsen/Daffy 119,70 point

Carsten Kristensen/Siggi 117,25 point

Charlotte Matusiak/Charlie 87,20 point

Martin Larsen/Abbie 81,35 point

 

C klassen

Sanne L. Merrild/Berta 147,5 point (1. plads)

 

E turneringen d. 3. maj

Doris Larsen/Jessie 347,45 point (2. plads)

Thorvald Larsen/Rollo 284,55 point

 

Lands- og kredskonkurrence Kerteminde 27. april

 

A klassen

Frede Hansen/Zafiq 239,5 point (3. plads)

 

B klassen

Martin Larsen/Abbie 137,8

Else Larsen/Laura 126,7 point

Jens Madsen/Daffy 125,8 point

Klaus Hansen/Kenzo 105,55 point

Carsten Kristensen/Siggi 94,05 point

 

Landskonkurrence Nordfyn 18. april

E klassen

Doris Larsen/Jessie 374,3 point (3. plads)

Thorvald Larsen/Rollo 339,8 point

Lillian Nielsen/Sidse 337,4 point

Inga Sørensen 309,85 point

Sture Hansen/Nefer 295,95 point

 

C klassen

Sanne L. Merrild/Berta 143,3 point (2. plads)

 

Landskonkurrence Nordfyn 17. april

A klassen

Frede Hansen/Zafiq 196,30 point

 

B klassen

Klaus Hansen/Kenzo 155,3 point

Charlotte Matusiak/Charlie 129,7 point

Jens Madsen/Daffy 112,7 point

 

C & B dag Østfyn 13. april

B klassen

Jens Madsen/Daffy 82,0 point

 

E turneringen 12. april

Doris Larsen/Jessie 337,2 point

Thorvald Larsen/Rollo 213,2 point

 

Lands- og kreds konkurrence Svendborg 6. april

E klassen

Doris Larsen/Jessie 298,05 point

Lillian Nielsen/Sidse 295,7 point

Thorvald Larsen/Rollo 294,1 point

Sture Hansen/Nefer 265,2 point

Inga Sørensen/Kia 236,6 point

 

B klassen

Klaus Hansen/Kenzo 136,75 point

Jens Madsen/Daffy 86,75 point

Charlotte Matusiak/Charlie 85,2 point

 

Kreds konkurrence Odense 5. april

A klassen

Frede Hansen/Zafiq 235,8 point

 

C klassen

Sanne L. Merrild/Berta 126,7 point (2. plads)

 

Lands- og kreds konkurrence Kerteminde 30.3.14

C klassen

Sanne L. Merrild/Berta 146 point (2. plads)

 

E klassen

Doris Larsen/Jessie 376,90 point (1. plads)

Sture Hansen/Nefer 351,70 point (3. plads)

Inga Sørensen/Kia 348,25 point

Thorvald Larsen/Rollo 345,90 point

Lillian Nielsen/Sidse 324,65 point

 

Landskonkurrence Ringe 23. marts

C klassen

Sanne L. Merrild/Berta 123,70 point (3. plads)

 

B klassen

Carsten Kristensen/Siggi 129,65 point

Jens Madsen/Daffy 122,40 point

Klaus Hansen/Kenzo 107,50 point

Charlotte Matusiak/ Charlie 105,80 point

 

Venskabskonkurrence med Nordfyn og Østfyn 23. februar

 

B klassen

Carsten Kristensen/Siggi 165 point (1. plads)

Charlotte Matusiak/Charlie 143,75 point

Jens Madsen/Daffy 142,85 point

Klaus Hansen/Kenzo 135,85 point

Else Larsen/Laura 132,20 point

Martin Larsen/Abby 103,50 point

 

C klassen

Sanne Merrild/Berta 121,95 point (2. plads)