2015

Årets hund m.m.

 C klassen

  1. Helle Iversen
  2. ingen kvalificeret

B klassen

  1. Jimmi Mørup
  2. Martin Larsen

Næsepokal: Jimmi Mørup

A klassen

  1. Palle Friis
  2. Frede Hansen

E klassen

  1. Doris Larsen
  2. Lillian Nielsen

Bedste placering ved DM – Doris Larsen med en 4. plads.

Hvalpeprøve 14. november

  1. Christina B. Nilsson 87 point
  2. Troels Maglegaard 83,5 point
  3. Steen B. Hansen 81,5 point
  4. Inga Rahbek 61 point
  5. Jan Elvang 43 point

Lokalkonkurrence 7. og 8. november

Klasse E:

1. Doris/Jessie 383,60
2. Lillian/Sidse 357,45
3. Thorvald/Rollo 267,75
4. Inga/Kia 255,15

Klasse A:

1. Palle/Max 254,40
2. Frede/Zafiq 203,90
3. Klaus/Kenzo 163,65

Klasse B:

1.Jimmi/Loui 161,05
2. Helle/Jack 127,65
3. Martin/Abbie 126
4. Charlotte/Yatzy 107,80
5. Jens/Daffy 107,55

Klasse C:

1.Helle/Knop 131,65
2.Anette/Smilla 105,90
3.Tommy/Tikki 73,50

Klasse D:

1.Hanne/Freja 109,50
2.Susanne/Vigga 76,56
3.Elo/Cindy 47,00

Fynsmesterskabet 25. oktober

C klassen

Lene Terkelsen 142,6 point (3. plads) (3. plads ved Fynsmesterskabet)

Helle Iversen/Knop 86 point

Anette Gregersen/Smilla 76,10 point

B klassen

Carsten Kristensen/Siggi 124,25 point

Jens Madsen/Daffy 116,30 point

A klassen

Palle Friis/Max 188,55 point

Eliteturneringen 17. oktober

Doris Larsen/Jessie 325,45 point

Landsdækkende Svendborg 4. oktober

Jens Madsen/Daffy 123,30 point

Danmarksmesterskabet 26.-27. september

C klassen

Lene Terkelsen/Balder 132,15 point 9. plads

E klassen

Doris Larsen/Jessie 350,00 point 4. plads

Thorvald Larsen/Rollo 221,90 point 18. plads

Langeland 13. oktober

B klassen

Jimmi Mørup/Loui 148,05 point

Carsten Kristensen/Siggi 125,55 point

 

A klassen

Palle Friis/Max 254,65 point (2. plads)

Klaus Hansen/Kenzo 106,25 point

 

C klassen

Lene Terkelsen/Balder 127,70 point (2. plads)

Helle Iversen/Knop 70,80 point

 

Langeskov 6. september

A klassen

Palle Friis/Max 206,75 point (1. plads)

Klaus Hansen/Kenzo 111 point

B klassen

Jimmi M. Nielsen/Loui 151,35 point

Jens Madsen/Daffy 134,1 point

Carsten Kristensen/Siggi 104,8 point

Langeskov 5. september

E klassen

Doris Larsen/Jessie 369,4 point (1. plads)

Thorvald Larsen/Rollo 356,6 point (2. plads)

Lillian Nielsen/Sidse 259,9 point (3. plads)

Sture Hansen/Nefer 257,5 point

Østfyn 30. august

C klassen

Lene Terkelsen/Balder 136,10 point (3. plads)

E turneringen 29. august

Doris Larsen/Jessie 359,90 point

Kerteminde 23. august

B klassen

Jimmi M. Nielsen/Loui 161,7 point

Martin Larsen/Abbie 136,2 point

Jens Madsen/Daffy 132,6 point

Helle Hassing/Jack 108,9 point

E klassen

Doris Larsen/Jessie 250,46 point (2. plads)

Sture Hansen/Nefer 308,55 point

Thorvald Larsen/Rollo 182,15 point

Kerteminde 19. august

C klassen

Lene Terkelsen/Balder 116,75 point

Helle Iversen/Knop 105 point

Fredericia 28.6.15

Helle Iversen/Knop 97 point

E turneringen 20. juni

Doris Larsen/Jessie 340,85 point (3. plads)

Lokalkonkurrence 7. juni

B Klassen

  1. Carsten Kristensen/Siggi 176,40 point
  2. Jimmi M. Nielsen/Loui 172,9 point
  3. Martin Larsen/Abbie 168,3 point
  4. Helle Hassing/Jack 147,9 point
  5. Jens Madsen/Daffy 144,3 point
  6. Else Larsen/Laura 121,45 point

C Klassen

Helle Iversen/Knop 101,85 point

D klassen (der skal opnås 75 point for at rykke op i C klassen)

  1. Tommy Johansen/Tikki 117,5 point
  2. Marianne Sabro/Nugga 104 point
  3. Maria Mortensen/Tilde 97 point
  4. Anette Gregersen/Smila 91,75 point
  5. Poul Jensen/Vida 67 point

Lokalkonkurrence 6. juni

E klassen

  1. Sture Hansen/Nefer 360,75 point
  2. Thorvald Larsen/Rollo 357,95 point
  3. Lillian Nielsen/Sidse 338,80 point
  4. Inga Sørensen/Kia 337,70 point

A klassen

  1. Palle Friis/Max 280,85 point (2. oprykker og er nu elite hund)
  2. Frede Hansen/Zafiq 239,65 point
  3. Klaus Hansen/Kenzo 178,15 point

Nordfyn 31. maj

A klassen

Palle Friis/Max 257,7 point (3.plads)

Frede Hansen/Zafiq 232,9 point

30. maj Rally konkurrence

Marianne Madsen/Vishnu

  • Begynder klasse: 73 point
  • Åben klasse: 85 point

30. maj eliteturneringen

Doris Larsen/Jessie 261,05 point

Nordfyn 17. maj

B klassen

Jimmi M. Nielsen/Louie 153,55 point

Jens Madsen/Daffy 130,60 point

Helle Hassing/Jack 128,85 point

Martin Larsen/Abbie 109,20 point

Carsten Kristensen/Siggi 97,85 point

Langeskov 10. maj

B klassen

Jimmi Mørup Nielsen/Louie 173,35 point (3. plads) 2. oprykker til A klassen

Carsten Kristensen/Siggi 122,05 point

Helle Hassing/Jack 110,65 point

Martin Larsen/Abbie 108,30 point

Jens Madsen/Daffy 107,25 point

Svendborg 3. maj

A klassen

Palle Friis/Max 224,70 point

Frede Hansen/Zafiq 195,70 point

Kerteminde 26. april

A klassen

Palle Friis/Max 252,35 point

Frede Hansen/Zafiq 233,55 point

Klaus Hansen/Kenzo 194,85 point

B klassen

Jimmi M. Nielsen/Louie 149,9 point

Else D. Larsen/Laura 118,8 point

Carsten Kristensen/Siggi 118,25 point

Martin Larsen/Abbie 117,55 point

Helle Hassing/Jack 106,95 point

Jens M. Madsen/Daffy 89,45 point

Vesthimmerland 25. april

E klassen

Thorvald Larsen/Rollo 342,80 point

Hvalpe/kursist prøve 21. april

Det var muligt at opnå 90 point

  1. Caroline Løwenstein/Aiko 90 point
  2. Camilla Hoeg/Luna 89 point
  3. Anne Rosenfeldt/Makker 81 point
  4. Lis Geismar/Trine 68 point
  5. Susanne Jensen/Vigga 65,5 point
  6. Søs Hansen/Sally 61 point
  7. Flemming Madsen/Sofie 61 point
  8. Ramon Stokholm/Cosmo 52 point

Uden for placering

Charlotte Matusiak/Yatzy 89.1 point

Østfyn 19. april

B klassen

Carsten Kristensen/Siggi 103,60 point

Jens M. Madsen/Daffy 97,00 point

Vestfyn 18. april

E klassen

Thorvald Larsen/Rollo 354,25 point (1. plads)

Doris Larsen/Jessie 344,45 point (2. plads)

Sture Hansen/Nefer 306 point

E turneringen i Frederikssund 12. april

Doris Larsen/Jessie 365,85 point (3. plads)

Svendborg 12. april

B klassen

Carsten Kristensen/Siggi 125,10 point

Jens M. Madsen/Daffy 124,05 point

E klassen

Sture Hansen/Nefer 348,30 point (2. plads)

Thorvald Larsen/Rollo 344,35 point (3. plads)

Lillian Nielsen/Sidse 322,60 point

Odense 11. april

A klassen

Palle Friis/Max 249,55 point

Frede Hansen/Zafiq 236,65 point

Nordfyn 2. april

E klassen

Doris Larsen/Jessie 340,25 point

Sture Hansen/Nefer 338,35 point

Lillian Nielsen/Sidse 318,40 point

Thorvald Larsen/Rollo 307,35 point

A klassen

Palle Friis/Max 261,3 point (3. plads)

Frede Hansen/Zafiq 218,70 point

Kerteminde 29. marts

E klassen

Doris Larsen/Jessie 377 point (2. plads)

Thorvald Larsen/Rollo 375,95 point (3. plads)

Sture Hansen/Nefer 361,55 point

Lillian Nielsen/Sidse 347,95 point

Inga Sørensen/Kia 288,65 point

C klassen

Helle Iversen7Knop 83 point

Ringe 22. marts

B klassen

Jens M. Madsen/Daffy 114,2 point

Venskabskonkurrence med Nordfyn og Østfyn d. 8. marts

C klassen

Helle Iversen/Knop 52 point

B klassen

Martin Larsen/Abby 180,9 point (1. plads)

Jimmi Mørup/Loui 164 point (3. plads)

Helle Hassing/Jack 154,45 point